NOWE PRODUKTY JUŻ TU SĄ! ZAPOZNAJ SIĘ Z NIMI.
Sklepy Koszyk
Logos Dolby Atmos

Co to jest Dolby Atmos i dlaczego rewolucjonizuje dźwięk przestrzenny?

„Dolby Atmos” to termin, który nabiera znaczenia teraz, gdy coraz więcej usług strumieniowego odtwarzania muzyki i urządzeń audio-video obsługuje nową technologię, która umożliwia jeszcze lepsze zanurzenie się pejzażu dźwiękowym.

Ale czym właściwie jest Dolby Atmos i jak wzbogaca istniejące formaty dźwięku, takie jak dźwięk przestrzenny? Podobnie jak w przypadku większości nowych technologii, ta technologia przynosi poprawę i stanowi znaczący krok naprzód, ale korzystanie z niej wymaga odpowiedniego sprzętu i połączeń. Poniżej przedstawiamy, jak je uzyskać.

Aby zrozumieć technologię Dolby Atmos, warto najpierw zastanowić się, w jaki sposób dźwięk jest odtwarzany przez większość systemów multimedialnych.

Mono

Dźwięk może być emitowany na wiele sposobów, począwszy od sygnałów „monofonicznych”. Mono oznacza po prostu jeden kanał z całym sygnałem dźwiękowym podawanym na jedno wyjście. Przykładami urządzeń wykorzystujących sygnały monofoniczne są radia, starsze komputery oraz niektóre systemy klubowe i nagłośnieniowe. Zasadniczo każdy system, który ma jeden głośnik, jest monofoniczny.

Pokrętło regulacji głośności w radio
Para oglądająca w salonie telewizję na telewizorze z soundbarem

Stereo

Najpopularniejszy dziś format wyjściowy stosowany w telewizorach, systemach komputerowych, urządzeniach mobilnych, słuchawkach, słuchawkach dousznych i domowych systemach audio obejmuje dwa kanały: lewy i prawy. Daje szerszy pejzaż dźwiękowy niż mono i pozwala na bardziej kreatywną ekspresję dźwiękową przez ustawienie elementów po jednej lub drugiej stronie, albo ich przesuwanie między głośnikami, dając wrażenie ruchu. Dźwięk stereo tworzy również pozorny środek sprawiający, że dźwięk zdaje się wychodzić z pomiędzy głośników, w rzeczywistości wychodząc z lewego i prawego kanału jednocześnie.

Dźwięk przestrzenny

Dodanie kolejnych głośników, które otaczają słuchacza, daje jeszcze większe poczucie kierunku, przestrzeni i głębi. Najczęściej spotykaną konfiguracją dźwięku przestrzennego jest 5.1. W tej konfiguracji do głównych głośników lewego i prawego dodawany jest głośnik centralny oraz tylne głośniki dźwięku przestrzennego, również lewy i prawy, co daje w sumie pięć głównych głośników. Symbol .1 oznacza głośnik basowy lub subwoofer odtwarzający niskie częstotliwości. W konfiguracjach 7.1 dochodzą jeszcze dwa głośniki boczne.

Mężczyzna w salonie oglądający telewizję, z falami dźwięku wychodzącymi z systemu głośników

System Dolby Atmos tworzy najbardziej trójwymiarowy pejzaż dźwiękowy.

System Dolby Atmos jeszcze bardziej wzbogaca dźwięk przestrzenny, dodając wymiar wysokości. Podobnie jak w przypadku dźwięku przestrzennego, mamy tu głośnik lewy, prawy, centralny i dwa tylne, ale są też dodatkowe głośniki zamontowane na suficie i skierowane w dół lub głośniki skierowane ku górze w formie soundbara stojącego na dole, aby dźwięk odbijał się od sufitu (soundbar i inne głośniki). W rezultacie system Dolby Atmos tworzy najbardziej trójwymiarowy pejzaż dźwiękowy. W systemach głośników Dolby Atmos konfiguracja jest określana jako 5.1.2, 7.1.2, lub 7.1.4, przy czym ostatnia liczba oznacza dwa lub cztery kanały wysokości.

Sposób miksowania treści audio w transmisji Dolby Atmos również wzmacnia efekt immersji. Sygnał Dolby Atmos może zawierać maksymalnie 118 obiektów audio, które akustycy i inżynierowie dźwięku mogą dowolnie rozmieścić w przestrzeni 3D, aby dźwięk wydawał się przemieszczać od przodu do tyłu, od podłogi do sufitu i wszędzie pomiędzy. Daje to niemal nieograniczone możliwości tworzenia wrażenia ruchu i głębi oraz najdokładniejszą reprodukcję dźwięku, naśladującą odbiór dźwięku przez zmysł słuchu człowieka w świecie rzeczywistym. W tym tkwi prawdziwy atut technologii Dolby Atmos, który znacznie odróżnia ją od starszych technologii audio.

Czego potrzebuję, aby korzystać z technologii Dolby Atmos?

Aby korzystać z technologii Dolby Atmos w domu, potrzebujesz kilku niezbędnych elementów wyposażenia. Pierwszym z nich jest źródło sygnału, zwykle telewizor, który powinien mieć wyjście HDMI eARC (ulepszony kanał zwrotny audio). Podłącza się do niego soundbar lub amplituner, który również powinien mieć złącze HDMI eARC i obsługiwać technologię Dolby Atmos. W razie użycia źródła ze standardowym złączem HDMI ARC dźwięk nadal będzie słyszalny, ale w związku z ograniczoną przepustowością transmisji danych tylko jako stereofoniczny lub przestrzenny, bez efektów Dolby Atmos.

Soundbar na półce pod telewizor
Salon z telewizorem, soundbarem i tylnymi głośnikami dźwięku przestrzennego

Korzystanie z soundbara jest zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na uzyskanie efektów Dolby Atmos, znacznie prostszym niż instalowanie amplitunera i systemu głośników w różnych miejscach pokoju czy na suficie. Najnowsza generacja soundbarów, do której należą takie modele jak Bose Smart Soundbar 900 i Bose Smart Soundbar 600, w pełni obsługuje technologię Dolby Atmos za sprawą dziewięciu wewnętrznych głośników, w tym dwóch skierowanych w górę, które odtwarzają kanały wysokości w systemie Dolby Atmos. Dodanie dwóch głośników dźwięku przestrzennego Bose Surround Speakers 700 lub subwoofera Bose Bass Module 700 daje jeszcze większe poczucie przestrzeni, zwłaszcza w zakresie tonów niskich. Głośniki Bose Smart Soundbar ułatwiają również konfigurację, gdyż można je podłączyć do źródła obsługującego technologię Dolby Atmos za pomocą jednego portu HDMI eARC.

Wykonawca na koncercie

Gdzie można znaleźć treści Dolby Atmos?

Treści Dolby Atmos są obecnie szeroko dostępne w usługach strumieniowego odtwarzania treści, ale wiele popularnych firm oferuje dźwięk Dolby Atmos tylko w ramach wariantów premium. Dźwięk Dolby Atmos jest dostępny również w większości materiałów wideo w rozdzielczości 4K, w tym na płytach Blu-ray 4K.

Wykonawcy również wydają wersje swoich albumów w systemie Dolby Atmos, choć czasem wytwórnie określają go innym terminem, np. Spatial Audio w przypadku Apple Music. Technologią bazową pozostaje jednak Dolby Atmos, a na samych albumach widnieje logo Dolby Atmos.

Klasyczne albumy są również udostępniane w wersji z Dolby Atmos, ponieważ wytwórnie aktualizują swoje katalogi. Albumy cieszące się popularnością od lat mogą teraz dzięki Dolby Atmos brzmieć jeszcze lepiej. Najczęstszą reakcją po odsłuchaniu albumów w wersji Dolby Atmos jest stwierdzenie wyraźniejszej separacji instrumentów, większego poczucia głębi oraz odkrycia dźwięków i instrumentów, które w starszych wersjach nie były rozróżnialne. Innymi słowy, dźwięk przestrzenny Dolby Atmos tchnie w klasyki nowe życie i umożliwia odkrywanie ich na nowo.

Albumy cieszące się popularnością od lat mogą teraz dzięki Dolby Atmos brzmieć jeszcze lepiej.

Kobieta słuchająca muzyki w słuchawkach Bose Noise Cancelling Headphones 700

Inne opcje odsłuchu treści Dolby Atmos

Dźwięku przestrzennego Dolby Atmos można też posłuchać przez słuchawki. Firma Dolby zastosowała technikę zwaną dźwiękiem obuusznym, która pozwala usłyszeć efekty Dolby Atmos podczas słuchania muzyki lub oglądania filmów w słuchawkach.

Korzystając z aplikacji Bose Music, można płynnie przełączyć się z soundbara na bezprzewodowe słuchawki Bluetooth, takie jak Bose Noise Cancelling Headphones 700, aby oglądać filmy nocą, gdy reszta domowników śpi, albo odseparować się od otoczenia bez zwiększania głośności.

Chociaż wrażenia nie są identyczne, jak w przypadku soundbara czy zainstalowanego systemu, to nadal słychać różnicę między zwykłym sygnałem stereo a Dolby Atmos, szczególnie pod względem czystości i poczucia głębi, szerokości i wysokości.

Technologia Dolby Atmos zadomowiła się już na dobre, a zakres treści wykorzystujących tę nową technologię dźwięku przestrzennego stale się powiększa. Co to jest Dolby Atmos? Ta nowa, niesamowita technologia to przyszłość systemów audio, a teraz już wiesz, jak ją wykorzystać w domowej rozrywce.

Dostępność produktu może się różnić w zależności od kraju.

POWIĄZANE PRODUKTY