90-dniowy okres próbny bez ryzyka, 2-letnia gwarancja i bezpłatna dostawa standardowa dla zamówień powyżej 200 PLN

PODKRĘCANIE SPORTOWYCH OSIĄGNIĘĆ

Znaczenie muzyki dla profesjonalnych sportowców

Muzyka to nie tylko coś, co zabierasz ze sobą. Muzyka ma również moc, by zabrać Ciebie tam, gdzie chcesz. Dla profesjonalnych sportowców to po prostu miejsce na szczycie. Nauka również potwierdza znaczenie muzyki dla sportowców. Badania wielokrotnie wykazały niezaprzeczalny związek muzyki z wynikami sportowymi, potwierdzając, że muzyka ma moc, by motywować sportowców do cięższej pracy i inspirować do większej koncentracji.

Nie jest to żadnym zaskoczeniem dla sportowców, takich jak dziewięciokrotna medalistka Allyson Felix, która zawsze rozgrzewa się w rytmie piosenki Beyonce „Diva”. „Jako sprinterka muszę się nakręcać” — wyjaśnia. „Walczę z zaciekłymi rywalkami i wszystkie chcemy wygrać. Czuję, że muszę słuchać tej piosenki, aby wejść na odpowiedni poziom i być gotową do walki. Pamiętam, że słuchałam tej piosenki przed każdym ważnym biegiem”.

Allyson Felix w słuchawkach Bose QuietComfort Earbuds podczas treningu

Allyson Felix w słuchawkach Bose QuietComfort® Earbuds

Allyson Felix w słuchawkach Bose QuietComfort Earbuds w domu po zakończeniu treningu

Dla fanów sportu związek między sportowcami i muzyką jest łatwy do zauważenia. W mediach często pojawiają się obrazy sportowców, którzy podczas treningów i rozgrzewki noszą słuchawki lub odporne na pot słuchawki douszne. Często towarzyszą im także, gdy wysiadają z drużynowego autobusu przed meczem.

A co sami zawodnicy myślą o wartości muzyki w sporcie? Swoimi opiniami na ten temat dzielą się mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska w boksie oraz zawodniczka MMA Claressa Shields, zdobywca nagrody Heisman Trophy w 2020 roku DeVonta Smith z drużyny Philadelphia Eagles; triumfator golfowego U.S. Open w 2020 roku Bryson DeChambeau oraz zawodnicy wybrani w pierwszej rundzie draftu NFL w 2021 roku: Trevor Lawrence z Jacksonville Jaguars, Zach Wilson z New York Jets i Justin Fields z Chicago Bears.

Dlaczego muzyka jest ważną częścią Twojego treningu i wyników?

Claressa Shields: Muzyka jest dla mnie terapią. Zawsze dużo rozmyślałam. Trudno jest myśleć, gdy wokół wszyscy hałasują. Muzyka daje mi szansę na rozmowę z samą sobą i blokuje wszelkie dźwięki z zewnątrz. Wiele osób tego nie wie, ale często słucham jazzu i muzyki instrumentalnej. To mnie uspokaja. Moim celem jest tydzień, w którym walczę.

DeVonta Smith: Jestem bardzo cichą osobą, więc kiedy jestem w siłowni lub przygotowuję się do meczu, muzyka jest moją ucieczką i pozwala skupić się na sobie. Bez niej zbyt wiele czynników może rozpraszać uwagę.

Bryson DeChambeau: Muzyka jest ważną częścią mojego treningu i występów, ponieważ pozwala mi wyzwolić głód rywalizacji. Muzyka pozwala mi wejść w tryb motywacji. Bez niej trudno jest znaleźć rytm i płynność — to po prostu nie działa.

Trevor Lawrence: Muzyka to zawsze mój „krok numer jeden”, gdy idę na trening lub przygotowuję się do meczu. Motywuje mnie i odpowiednio nastraja do treningu i gry na najwyższym poziomie. Nie wyobrażam sobie treningu bez muzyki. To byłoby nienaturalne.

Zach Wilson: Spędzam całe dnie na siłowni, a muzyka pozwala mi skupić się na treningu. Daje mi tę pewność i impuls, by dawać z siebie wszystko — bez niej zwykle tracę koncentrację.

Justin Fields: Muzyka i trening idą w parze. Lubię dostosowywać tempo muzyki do intensywności treningów, a także do nastroju. Trening bez muzyki byłby dziwny. Trudno byłoby go przetrwać, ponieważ umysł skupiałby się na bólu, a nie na wyniku.

Claressa Shields w słuchawkach Bose QuietComfort Earbuds

Claressa Shields w słuchawkach Bose QuietComfort® Earbuds

Czy muzyka naprawdę daje sportowcom przewagę nad konkurencją?

Bryson: Uważam, że sama muzyka nie daje sportowcom przewagi. Z drugiej strony sportowiec może wykorzystać muzykę jako sposób, aby nastawić swą mentalność na „tryb bestii”. To tylko motywacja dla sportowca, która pozwala mu rywalizować na najwyższym poziomie i osiągać najlepsze wyniki.

Trevor: Myślę, że przewaga nad konkurencją wynika z nastawienia, ale to właśnie dzięki muzyce wielu sportowców, w tym ja, potrafi odblokować w sobie nowe pokłady motywacji i fizycznych możliwości. Muzyka może wyostrzyć zmysły, pozwala skupić się na wykonywanym zadaniu i wpływa na zmianę stanu psychicznego i fizycznego.

Zach: Ważnym elementem umożliwiającym sportowcom ciągły rozwój — bez względu na okoliczności — jest odpowiednia kontrola emocji. Muzyka pozwala im przyspieszyć ten proces i utrzymać nastawienie, które pozwala działać na najwyższych obrotach. Dlatego daje to sportowcom przewagę nad konkurencją.

Co składa się na idealną listę odtwarzania na trening lub przed zawodami?

Claressa: W dniu walki mieszam moją listę odtwarzania z rapem i muzyką gospel — gospel, ponieważ wiem, że Bóg mnie pobłogosławił i dzięki temu mogę być na tym etapie i odnosić zwycięstwa, a rap, ponieważ przemawia do mojej walki i przypomina, skąd pochodzę. Przypomina też, że choć to walka, to jednak przeżyłam trudniejsze rzeczy.

DeVonta: Na każdej idealnej liście odtwarzania musi być Rick Ross lub Lil Wayne. Kocham starego dobrego Lil Wayne’a, ponieważ jego muzyka ma mnóstwo energii. Kiedy gram, daję z siebie wszystko, więc Lil Wayne wprowadza mnie w odpowiednie nastawienie. Spokojniejsze kawałki zostawiam na czas, gdy gram w gry wideo lub gotuję — wtedy często słucham Anthony’ego Hamiltona.

Justin: Uwielbiam wszystkie gatunki muzyki. Jest to uzależnione od mojego nastroju. Kocham Lil Baby, Future, Young Thug — nakręca mnie każdy artysta z Atlanty. Ale następnego dnia przed meczem lub na treningu mogę słuchać Beethovena, więc to naprawdę szeroki zakres. Moje listy odtwarzania są trochę inne, ale ja cenię sobie spokój. Uwielbiam muzykę R&B, ponieważ pozwala uspokoić umysł.

Zach Wilson w słuchawkach Bose QuietComfort Earbuds

Zach Wilson w słuchawkach Bose QuietComfort® Earbuds

Zach Wilson w słuchawkach Bose QuietComfort Earbuds

DeVonta Smith w słuchawkach Bose QuietComfort® Earbuds

W czym jeszcze, oprócz motywacji, może pomóc muzyka?

Claressa: Szczerze mówiąc, jako osoba, która zbyt dużo myśli i próbuje osiągnąć zbyt wiele, sama czasami rozpraszam się własnymi myślami — trening, relacje, przyjaźnie, biznes, pieniądze — tak jakby mój mózg nie chciał się wyłączyć. Kiedy zakładam słuchawki z redukcją hałasu, wszystkie myśli zostają wyciszone i mogę skupić się tylko na muzyce.

DeVonta: Jestem raczej skryty i powściągliwy, więc muzyka pozwala mi skupić się na sobie i swoich myślach. Jest tak potężna, ponieważ daje możliwość ucieczki.

Justin: Jestem spokojnym facetem i nie rozmawiam z nikim przed meczem. Potrzebuję tylko mojej muzyki, aby znaleźć nastawienie, które pozwoli mi być jak najlepszym liderem na boisku. Muzyka jest świetnym sposobem motywacji, ma również wielką moc, jeśli chcę dojść do siebie po kontuzji lub po prostu potrzebuje czasu dla siebie.

„Muzyka opowiada ogromną historię o danej osobie. To część jej osobowości”.

— Bryson DeChambeau

Bryson DeChambeau w słuchawkach Bose QuietComfort Earbuds

Bryson DeChambeau w słuchawkach Bose QuietComfort® Earbuds

Bryson DeChambeau w słuchawkach Bose QuietComfort Earbuds podczas gry w golfa

Bryson DeChambeau w słuchawkach Bose Sport Earbuds

Jaką muzykę chcesz usłyszeć w momencie zwycięstwa?

DeVonta: To musi być coś z albumu The Carter IV Lil Wayne'a. To jeden z moich ulubionych albumów wszech czasów. Każda piosenka z tego albumu ucieszyłaby mnie.

Trevor: Bardzo trudny wybór. Do moich ulubionych wykonawców zaliczają się na pewno John Mayer, Drake, Justin Bieber, Lil Baby, Jack Harlow, Kacey Musgraves, Alan Jackson, J. Cole, Lionel Richie, The Kid LAROI i Post Malone. Wszystkie ich piosenki łącznie mogą stanowić ścieżkę dźwiękową mojego życia.

Zach: Jestem wielkim fanem Drake'a. Nothing Was the Same to jedna z moich ulubionych płyt wszech czasów, więc piosenka taka jak „Started from the Bottom” byłaby wspaniała.

Jak muzyka pomaga w zacieśnieniu relacji z innymi członkami drużyny?

Bryson: Rozmowy z innymi golfistami o tym, czego słuchają, są naprawdę interesujące. Muzyka opowiada ogromną historię o danej osobie. To część jej osobowości.

Zach: Uwielbiam otrzymywać rekomendacje muzyczne od kolegów z drużyny. Zawsze szukam możliwości rozszerzenia swojej listy odtwarzania, a będąc nowym w drużynie, muzyka jest dla mnie sposobem na nawiązanie kontaktu z innymi zawodnikami.

Justin: Puszczanie muzyki w szatni jest jednym z najlepszych sposobów na zjednoczenie i zgranie zespołu — zarówno na boisku, jak i poza nim.

„Pracuj w ciszy i pozwól, by Twój sukces narobił hałasu”.

– Zach Wilson

Czy, dla kontrastu, w czasie treningu lub zawodów są chwile, które wymagają ciszy?

DeVonta: Kiedy wychodzę na boisko przed meczem, muszę mieć silne nastawienie, abym mógł wszystkich zablokować. Zawsze znajdą się ludzie, którzy nie chcą, abym wygrał, ale dzięki koncentracji i ciszy mogę skupić na sobie i swojej grze.

Bryson: Chwile czystej koncentracji — jak w sytuacji, gdy jestem już blisko dołka i muszę naprawdę skoncentrować się na technice — wymagają dużo ciszy i jasnego umysłu. Ta cisza pozwala mi na namysł i dobry wynik.

Zach: Kiedy mam piłkę podczas meczu, wszystko musi się zgrać. Skupienie się na ciszy pozwala mi na prawidłowe czytanie gry i rozgrywkę na najwyższym poziomie.

Justin Fields w słuchawkach Bose Sport Earbuds

Justin Fields w słuchawkach Bose Sport Earbuds

Trevor Lawrence w słuchawkach Bose Noise Cancelling Headphones 700

Trevor Lawrence w słuchawkach Bose Noise Cancelling Headphones 700

Jakich cech szukasz w słuchawkach lub słuchawkach dousznych?

Claressa: Redukcja hałasu jest świetna, ponieważ rozprasza mnie, gdy ludzie wokół rozmawiają on głupotach lub przykrych rzeczach podczas treningu lub po prostu mówią coś, co może mnie wybić z rytmu. Funkcja redukcji hałasu — zwłaszcza podczas biegania oraz ćwiczeń siłowych i kondycyjnych — pozwala mi skupić się na wykonywanym zadaniu.

DeVonta: Bardzo interesuję się modą, więc dbam o wygląd produktów, które używam. Wiele innych producentów nie przykłada uwagi do wzornictwa, ale firma Bose świetnie sobie z tym poradziła. Bez względu na to, czy są to słuchawki Bose QuietComfort® Earbuds, Headphones 700 lub Sport Earbuds, mogę je nosić w każdej sytuacji, a technologia redukcji hałasu jest najlepsza.

Bryson: Szukam czegoś, co można łatwo nosić i jest bardzo wygodne — czegoś, co blokuje zewnętrzny hałas i może być używane w każdej sytuacji.

Trevor: Potrzebuję wyraźnego, solidnego dźwięku i możliwości usłyszenia żywych bitów, które niemal można dotknąć. Ponadto kluczem jest dopasowanie. Poruszam się szybko i intensywnie, gdy trenuję, więc potrzebuję słuchawek lub odpornych na pot słuchawek dousznych, które mogą utrzymać wysoką jakość dźwięku i pozostać na swoim miejscu.

Zach: Priorytetem numer jeden jest redukcja hałasu. Moja mantra to: ,„Pracuj w ciszy i pozwól, by Twój sukces narobił hałasu”. Kiedy korzystam z produktów firmy Bose, to jestem tylko ja i moja muzyka. Nic nie rozprasza mojej uwagi. Innym ważnym czynnikiem jest „dopasowanie”. W słuchawkach dousznych Bose QuietComfort® są różne rozmiary końcówek. Pozwala mi to dostosować produkt do moich potrzeb, co bardzo mi się podoba.

Justin: Redukcja hałasu to również bardzo ważny czynnik. Podoba mi się smukły kształt bez przeszkadzających przewodów i dźwięk, który jest pełny i potężny.

POWIĄZANE HISTORIE

Stań się nie do zatrzymania jak Janay Harding
3 sposoby, na jakie muzyka nas motywuje
pl