NOWE PRODUKTY JUŻ TU SĄ! ZAPOZNAJ SIĘ Z NIMI.
Sklepy Koszyk

DREAM + REACH

PIERWSZE 50 LAT FIRMY BOSE

POMYSŁ STAŁ SIĘ OBSESJĄ. A ONA ZDEFINIOWAŁA TO, KIM JESTEŚMY.

Historia firmy Bose

Oczywiście można stwierdzić, że jesteśmy najbardziej znani ze sprzętu audio. Ale nasza prawdziwa pasja? Zdecydowanie na pierwszym miejscu stawiamy odkrywanie nowych i lepszych rozwiązań. Jako firma „stale myślimy o lepszych czasach i o tym, jak je urzeczywistnić”. Zapraszamy Cię do doświadczenia pierwszych 50 lat innowacyjnych rozwiązań Bose, od pierwszych użytkowych słuchawek redukujących hałas do rewolucyjnego systemu zawieszenia siedzeń dla kierowców długodystansowych.

Obejrzyj film The Gift wyreżyserowany przez zdobywcę Oscara®, Morgana Neville'a (nagroda za najlepszy film dokumentalny w 2014 r.: 20 Feet from Stardom (O krok od sławy)).

POCZĄTKI

Historia firmy Bose rozpoczyna się od historii chłopca zafascynowanego elektroniką – rozmontowującego przedmioty, aby dowiedzieć się, jak działają i marzącego o własnych wynalazkach.

Naprawa odbiorników radiowych

Jako nastolatek, Amar Bose stworzył w swoim domu rodzinnym świetnie prosperujący zakład naprawy odbiorników radiowych. – Rozwieszaliśmy tabliczki we wszystkich sklepach z drobnymi narzędziami, w których mój ojciec sprzedawał swoje importowane towary – powiedział dr Bose w jednym z wywiadów. – Na tabliczkach była informacja „Naprawiamy radia”. Klienci zostawiali swoje odbiorniki w sklepie, skąd zabierałem je do domu i naprawiałem, a sklep dostawał 10% z rachunków. Miałem małą umowę z moim ojcem. Pod warunkiem otrzymywania dobrych ocen, mogłem chodzić do szkoły cztery dni w tygodniu, a on pisał mi usprawiedliwienia, tłumacząc moje nieobecności np. bólem głowy. Nauczyciele wiedzieli o tym; zawsze chodziło o piątek lub poniedziałek, a oni pytali mnie: „Ile odbiorników naprawiłeś, Bose?”

– Okazało się, że przejawiałem wielkie zainteresowanie sprzętem elektrycznym. Nie mieliśmy wystarczającej sumy pieniędzy, aby kupić nowe pociągi, więc kupowałem złomowane i naprawiałem je. Dzięki temu zainteresowałem się naprawą przedmiotów.DR. AMAR G. BOSE

FIRMA

Podczas studiów na MIT, dr Bose zebrał sporą liczbę patentów, ale zamiast sprzedać je innym firmom, postanowił je zachować i otworzyć własną firmę.

– Pewnego razu dr Bose przyszedł do mnie i zapytał: „Czemu nie pracujesz w mojej firmie?” Odpowiedziałem: „Jakiej firmie? O czym ty mówisz?” Na co on odparł: „Cóż, nie mam jeszcze firmy, ale myślę o jej założeniu.”

SHERWIN GREENBLATT
PIERWSZY PRACOWNIK BOSE
PREZES BOSE, 1985–2001

Wczesne lata

W miarę jak firma powstawała, wiele dyskusji wywoływała kwestia jej nazwy. W końcu jedne z mentorów dra Bose z uczelni MIT, Y. W. Lee, w typowym dla siebie stylu „2+2” stwierdził: „Pomyślmy o cechach charakterystycznych, które chcemy ująć w nazwie. Nie chcemy, żeby była związana z jedną konkretną technologią, ponieważ nie wiemy jeszcze, czym będziemy zajmować się w przyszłości. Nazwa powinna być łatwa do wymówienia w wielu różnych językach i być prostym znakiem towarowym. Byłoby idealnie, gdyby składała się tylko z jednej sylaby.” Wszyscy zaczęli się śmiać, ponieważ wiedzieli już, co miał na myśli, zanim to powiedział: “Bose.”

Pierwszym pracownikiem Bose był jeden ze studentów doktora Bose — Sherwin Greenblatt. W 1984 roku przejął stanowisko prezesa firmy i pełnił tę funkcję aż do 2001 roku. „Na początku — stwierdził Greenblatt — dr Bose spędzał większość czasu wykładając na MIT. Wspólnie realizowaliśmy też kontrakty wojskowe. Dopiero wieczorami dr Bose miał czas, wtedy zaczynała się dla nas „druga zmiana”, podczas której pracowaliśmy nad wszystkich pomysłami związanymi z brzmieniem.

Psychoakustyka

Psychoakustyka to nauka badająca postrzeganie dźwięku. To jeden z fundamentów, według którego firma Bose tworzy swoje produkty i w zasadzie ma swoje źródło w podstawowym założeniu firmy. Dr Bose zauważył, że inne głośniki miały specyfikacje, które mierzyły tylko sposób, w jaki emitowały muzykę, a nie tego, w jaki on ją słyszał.

Podczas jednego z wykładów na MIT, dr Bose podał następujący przykład: „Możesz zebrać inżynierów w jednym pomieszczeniu i prosić ich o obniżenie zniekształcenia, a oni będą to z radością zajmować całymi latami. Ale warto zadać sobie podstawowe pytanie: czy ma to jakiekolwiek znaczenie w odniesieniu do percepcji? Zniekształcenie – mimo że można je odczytać z licznika – być może nie jest słyszalne. Skoro więc nie jest słyszalne, na co właściwie poświęcamy czas, poza osiągnięciem konkretnego celu z zakresu inżynierii?”

Głośnik 2201 był pierwszym wyprodukowanym przez nas głośnikiem Direct/Reflecting, który przetarł szlaki legendarnemu systemowi głośników 901.

Kup nasze słuchawki i głośniki, aby przekonać się, dlaczego firma Bose jest liderem innowacji od ponad 50 lat

SŁUCHAWKI

> DO SKLEPU

GŁOŚNIKI

> DO SKLEPU