NOWE PRODUKTY JUŻ TU SĄ! ZAPOZNAJ SIĘ Z NIMI.
Sklepy

Osiem funkcji doskonałego przenośnego systemu nagłośnieniowego dla muzyków

Gitarzysta regulujący S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose

Stadiony, areny i duże obiekty są zazwyczaj wyposażone w systemy nagłośnieniowe, które zachwycają publiczność porywającym dźwiękiem. Pracujący na co dzień muzycy, którzy występują regularnie na scenie lub ulicy potrzebują przenośnego systemu nagłośnieniowego. Mniejsze obiekty zazwyczaj nie są wyposażone w sprzęt nagłośnieniowy lub dostępne urządzenia nie mają wystarczającej mocy.

Inwestycja w system nagłośnieniowy wzmocni Twoją muzykę, nie ograniczając kreatywności artystycznej. Jak wybrać odpowiedni system?

Czego muzycy wymagają od systemu nagłośnieniowego

Oto osiem najważniejszych kwestii, które muzycy powinni wziąć pod uwagę, kupując nowy system nagłośnieniowy.

Muzyk uliczny korzystający z S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose

1. Przenośność

Większy sprzęt nie zawsze jest lepszy. Niedoświadczeni muzycy mogą błędnie sądzić, że ogromny system nagłośnieniowy będzie miał profesjonalne brzmienie, ale w wielu przypadkach głośniki mogą się okazać zbyt duże. Nie warto wydawać dużej kwoty na toporny sprzęt, gdy dostępne są bardziej kompaktowe opcje. Przenośny głośnik Bluetooth® PA ułatwi Ci występy niezależnie od miejsca.

Soliści z pewnością nie powinni dokładać sobie stresu związanego z koniecznością przenoszenia ciężkich głośników i splątanych przewodów. Jeśli śpiewasz i grasz na gitarze w barach i restauracjach, z dużym prawdopodobieństwem nie potrzebujesz nieporęcznego głośnika o przekątnej 50 centymetrów. Zamiast tego warto rozważyć lżejszy model, taki jak S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose, który z łatwością przetransportujesz do każdego obiektu. Przenośne rozwiązania są świetnym wyborem również dla zespołów. Jeśli grasz w małym zespole, basista i klawiszowiec mogą się podłączać bezpośrednio do Twojego systemu nagłośnieniowego, zamiast przynosić swoje własne wzmacniacze.

Tył S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose z widocznymi elementami sterowania i wejściami.

2. Wejścia

Zastanów się, ile instrumentów i urządzeń będziesz regularnie podłączać do systemu. Potrzebujesz mikrofonu i gitary? A może szukasz rozwiązania dla czteroosobowego zespołu? Początkujący wokalista najprawdopodobniej potrzebuje dwóch wejść, podczas gdy zespół garażowy musi mieć ich więcej.

Niektórzy muzycy wolą mieć kilka systemów nagłośnieniowych do dyspozycji, tak aby wybierać właściwy zależnie od warunków. Zastanów się, ilu wejść będziesz potrzebować i spróbuj wybrać model, który będzie najbardziej uniwersalny w przypadku sytuacji, które napotkasz.

3. Najnowsza technologia

Technologia systemów nagłośnieniowych jest ulepszana, podobnie jak technologia innych urządzeń, takich jak smartfony, którymi posługujemy się na co dzień. Muzycy, co zrozumiałe, koncentrują się przed wszystkim na jakości dźwięku, ale biorą pod uwagę również inne parametry, które wpływają na aspekt techniczny ich pracy, dzięki czemu mogą dać z siebie wszystko podczas występów.

Za pomocą łączności Bluetooth można podłączyć słuchawki do systemu nagłośnieniowego w celu miksowania i kontroli jakości. Jest to przydatna funkcja w przypadku występowania w zatłoczonym obiekcie. Bez obsługi technologii Bluetooth może być trudno usłyszeć swoją grę na tle rozmów publiczności, brzęku kieliszków czy otwierania i zamykania drzwi. Za pomocą nadajników Bose (dostępne oddzielnie) można podłączyć mikrofon i instrument do S1 Pro+ Wireless PA System, tak aby swobodnie poruszać się po scenie.

Konfiguracja dla DJ-a składająca się z S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose i mikrofonu z bezprzewodowym nadajnikiem mikrofonowym/linowym Bose S1 Pro+ – XLR
Kontrolowanie S1 Pro+ Wireless PA System za pomocą aplikacji Bose Music na smartfonie

Sterowanie zdalne za pomocą aplikacji, takiej jak Bose Music, zamiast wprowadzania ustawień bezpośrednio w systemie nagłośnieniowym, może być przydatne do regulacji brzmienia i dźwięku. Taka elastyczność zapewnia swobodę wprowadzania zmian na bieżąco i możliwość zapewnienia publiczności możliwie najlepszych wrażeń.

Warto ponadto rozważyć zakup akcesoriów. Możesz przy tym wybrać tradycyjne, przewodowe akcesoria lub na przykład zdecydować się na bezprzewodowy mikrofon. Upewnij się, że akcesoria są zgodne z systemem nagłośnieniowym oraz że zapewniają niezawodne połączenie na dostatecznej odległości, tak aby można się było swobodnie poruszać po scenie.

Muzyk mocujący bezprzewodowy nadajnik do swoich skrzypiec
Wykonawca regulujący bas na tylnym panelu S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose

4. Możliwości miksowania

Niektórzy muzycy decydują się na 8-kanałowe miksery, ale dostępne są także zaktualizowane przenośne systemy nagłośnieniowe z wbudowaną funkcją miksowania. Jeśli miksowanie jest Twoim priorytetem, możesz zdecydować się na mikser i pobrać różnorodne aplikacje do regulacji brzmienia i dźwięku. Możesz się także zdecydować na przenośny głośnik Bluetooth PA, który zapewnia dostęp do podstawowych ustawień, takich jak wysokie tony, pogłos i opóźnienie.

Zespoły potrzebują zazwyczaj zaawansowanych funkcji miksowania, takich jak możliwość wzmocnienia basów, jeśli inne instrumenty przytłaczają dźwięk, lub ściszenie nieco gitary podczas szczególnie intensywnego riffu solo. Tradycyjne miksowanie było w pełni analogowe, ale dzięki rezygnacji z pokręteł i tłumików nastawnych na rzecz zintegrowanych funkcji miksowania bezprzewodowego można znacznie ułatwić ten proces.

Muzyk grający na gitarze, korzystający z S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose podczas występu

5. Zasilanie

Większe systemy nagłośnieniowe często podłącza się bezpośrednio do gniazd sieci elektrycznej. Jest to zazwyczaj bezpieczna opcja – wiesz, że system będzie działał tak długo, jak w obiekcie będzie prąd, czyli problemy mogą wystąpić tylko w razie awarii sieci elektrycznej spowodowanej burzą lub przepaleniem bezpiecznika. Takie rozwiązania są często jednak zbędne. Przenośne głośniki Bluetooth mogą pracować dłużej niż jesteś w stanie śpiewać i nie wymagają przy tym podłączania przewodów elektrycznych. Akumulator z możliwością ładowania, w jaki wyposażone jest rozwiązanie S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose, zasila je do 11 godzin, co daje muzykom mnóstwo czasu na doskonały występ.

Łączność bezprzewodowa jest ponadto konieczna, jeśli nie ma dostępu do źródła zasilania, jak na przykład podczas występów na ulicy. Jeśli masz ochotę na jam session na deptaku, aby zebrać napiwki, najlepszym wyborem będzie system nagłośnieniowy zasilany akumulatorowo. W przypadku dużych wydarzeń plenerowych, jak na przykład koncerty na świeżym powietrzu, możesz mieć możliwość podłączenia sprzętu do zasilania. Hałas generatora może jednak zagłuszać muzykę, więc również w takiej sytuacji urządzenie wyposażone w akumulator jest dobrym wyborem.

6. Cena

Każdy muzyk ma specyficzne wymagania dotyczące systemu nagłośnieniowego oraz budżet. Twoje zasoby i potrzeby będą się na pewno zmieniać na przestrzeni długiej kariery. Na początku będziesz zapewne szukać najbardziej ekonomicznego modelu. Gdy niedrogi system się zepsuje, a Twoja kariera nabierze tempa, możesz zechcieć zainwestować w sprzęt wyższej jakości.

Ceny systemów nagłośnieniowych znacznie się różnią. Podstawowe rozwiązania to wydatek zaledwie kilkuset dolarów, podczas gdy zaawansowane systemy przeznaczone do użytku komercyjnego mogą kosztować aż kilka tysięcy dolarów. Rozważ wszystkie wymagane parametry w odniesieniu do kosztów i upewnij się, że zyskujesz najlepszy stosunek ceny do jakości.

Muzyk zmieniający ustawienia z tyłu S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose
Muzyk grający na gitarze, korzystający z S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose podczas występu

7. Łatwość obsługi

Dzięki intuicyjnemu i łatwemu w obsłudze systemowi możesz się skupić na tworzeniu. Jeśli pracujesz głównie z urządzeniami analogowymi, najprawdopodobniej konieczne będzie nauczenie się obsługi systemu nagłośnieniowego za pomocą aplikacji mobilnej, ale funkcjonalność takiego rozwiązania pozwoli Ci rozwinąć aspekt techniczny muzyki.

Jeśli grasz w pubie, na pewno ucieszy Cię fakt, że nie musisz się przepychać między klientami z rękami pełnymi sprzętu. Posiadanie przenośnego sprzętu, który może nieść jedna osoba oraz którego konfiguracja przebiega błyskawicznie, pozwoli Ci zaoszczędzić czas i uniknąć stresu. System typu plug-and-play ułatwia konfigurację, co jest korzystne dla Ciebie, Twojego zespołu i publiczności.

8. Trwałość

Długotrwałość urządzeń jest ważna, więc warto wybrać system, który długo Ci posłuży. Oczywiście muzycy dbają o sprzęt, ale ponieważ konieczne jest jego transportowanie, będzie musiał dobrze znosić częste podróże do różnych miejsc. Najwyższej jakości materiały i przemyślana konstrukcja sprawiają, że głośnik nie zawiedzie zaledwie po kilku miesiącach. Wręcz przeciwnie – przetrwa wiele lat.

S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose na zewnętrznym statywie głośnikowym
DJ korzystający z S1 Pro+ Wireless PA System marki Bose w plenerze

Decyzja, która wpływa na jakość dźwięku

Ostatecznie najważniejsza jest jakość dźwięku. Głównym zadaniem systemu nagłośnieniowego jest zagwarantowanie, że publiczność będzie słyszała muzykę z odległości. Dobrze skonstruowane głośniki sprawią, że Twój głos lub instrument będzie słychać z tyłu pubu lub dowolnego miejsca, w którym będziesz występować. Technologia i konstrukcja zazwyczaj nie są widoczne gołym okiem w przypadku ergonomicznych systemów, ale Ty oraz publiczność usłyszycie różnicę.

Dostępność produktu może się różnić w zależności od kraju.

POWIĄZANE PRODUKTY

Powiązane historie

Cztery powody, dla których system S1 Pro+ marki Bose to przełomowe rozwiązanie