ODKRYJ NAJLEPSZĄ NA ŚWIECIE REDUKCJĘ HAŁASU: SŁUCHAWKI QUIETCOMFORT® II Z 90-DNIOWYM OKRESEM PRÓBNYM BEZ RYZYKA. WIĘCEJ INFORMACJI

Blokowanie, redukcja i maskowanie hałasu

Jakie są główne różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami?

Jakie są główne różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami?

Jeśli szukasz nowych słuchawek, prawdopodobnie natkniesz się na wiele terminów technicznych, które brzmią bardzo podobnie, a różnice między nimi są na tyle subtelne, że mogą wywołać dezorientację. Czy chcesz zredukować hałas, czy też go zablokować? Czy potrzebna jest redukcja, czy też maskowanie hałasu? I czy naprawdę istnieje między tymi funkcjami różnica? Odpowiedź brzmi: tak. Znajomość właściwych terminów jest niezbędna przy wyszukiwaniu produktów. Pomoże Ci znaleźć właściwą technologię i najlepiej dopasowany produkt oraz uzyskać najlepsze możliwe doznania. Niezależnie od tego, czy chcesz zatopić się słuchaniu i skupić, zagłuszyć dźwięki dochodzące ze świata, czy zamaskować rozpraszający hałas, który nie pozwala spać, naszym zadaniem jest pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

W żargonie technicznym istnieje mnóstwo wyrażeń, które są, a nie powinny być, używane zamiennie. Przygotowaliśmy wyjaśnienia, które rozwieją Twoje wątpliwości. Wyodrębniliśmy trzy różne sposoby zarządzania hałasem stosowane w słuchawkach nausznych i dousznych, a są to: redukcja, maskowanie i blokowanie hałasu. Wyjaśnimy, czym one są, czym się różnią i która technologia stanowi najlepszy wybór w zależności od preferencji. Rzecz jasna powstrzymamy się o używania niepotrzebnie skomplikowanego słownictwa.

Mężczyzna korzystający z dotykowych elementów sterujących słuchawek Bose Sport Earbuds

BLOKOWANIE HAŁASU

Znane również jako pasywna redukcja hałasu lub izolacja szumów

Termin blokowanie hałasu może kojarzyć się z rozwiązaniem z wysokiej półki technologicznej, ale to naprawdę bardzo podstawowe rozwiązanie. W rzeczywistości blokowanie hałasu to na przykład zatykanie sobie uszu palcami. Spróbuj, gdy następnym razem usłyszysz syrenę. Chodzi tu o stworzenie fizycznej bariery oddzielającej narząd słuchu od źródła dźwięku. Nazywa się to pasywną redukcją. Na ten termin prawdopodobnie również natkniesz się podczas wyszukiwania sprzętu. Wszystko, co zakrywa uszy, może pasywnie blokować hałas. Z pasywną redukcją hałasu nie jest związana żadna elektronika, co oznacza, że w słuchawkach nie ma wbudowanej technologii ani mikrofonu i nic nie trzeba włączać.

Pomimo że jest to podstawowa technologia, funkcja blokowania hałasu jest integralną częścią konstrukcji słuchawek. Jeśli działa ona prawidłowo, stanowi pierwszą linię obrony przed niepożądanymi dźwiękami. Dlatego też dobre uszczelnienie nausznika lub dokładne dopasowanie końcówki słuchawki dousznej może mieć ogromny wpływ na wydajność tej funkcji. W tym przypadku chodzi bardziej o biologię niż technologię. Istnieje bardzo wiele kształtów i rozmiarów ludzkiego ucha do zbadania, zmierzenia i przetestowania. Przeskanowaliśmy setki uszu w poszukiwaniu lepszego dopasowania i komfortu, aby zapewnić optymalne blokowanie hałasu. Najnowsze końcówki StayHear™ Max użyte w naszych w pełni bezprzewodowych słuchawkach dousznych pokazują, jak ważny w naszych innowacjach jest czynnik ludzki.

Jaki z tego wniosek? Jakkolwiek blokowanie hałasu jest skuteczne, funkcja ta musi współpracować z technologią, taką jak aktywna redukcja hałasu lub maskowanie hałasu, aby zapewnić bardziej wyrafinowane rozwiązanie.

Kobieta korzystająca ze smartfona i słuchawek bezprzewodowych QuietComfort 35 II

REDUKCJA HAŁASU

Znana również jako aktywna redukcja hałasu lub szumów

NAJLEPIEJ SPRAWDZA SIĘ PODCZAS:

Airplane icon

PODRÓŻY

Office building icon

PRACY/SKUPIENIA

Bus icon

DOJAZDU DO PRACY LUB SZKOŁY

Redukcja hałasu to popularny termin i może być dokładnie tą funkcją, której szukasz. Różni się od blokowania hałasu i pasywnej redukcji, ponieważ korzysta z aktywnej technologii. Firma Bose jako pierwsza zastosowała w słuchawkach Acoustic Noise Cancelling™, inaczej ANC, kiedy wynaleźliśmy tę kategorię ponad 20 lat temu — to dziedzictwo, które zawsze będzie powiązane z naszą marką. Moglibyśmy rozprawiać o ANC cały dzień, ale zajmijmy się podstawami.

Słuchawki z redukcją hałasu są wyposażone w technologię, która wymaga zasilania (na przykład akumulatorowego), by funkcjonować. Pamiętaj, że nawet bez zasilania, po prostu zakładając słuchawki, zyskujesz fizyczną barierę blokującą hałas. Niemniej jednak to dopiero gdy włączysz zasilanie, technologia zaczyna działać.

Jak działa funkcja redukcji hałasu?

Słuchawki z redukcją hałasu monitorują dźwięk wokół i zapobiegają przedostawaniu się niepożądanych hałasów do narządu słuchu. Miniaturowe mikrofony w słuchawkach nausznych lub dousznych nasłuchują częstotliwości hałasu z otoczenia i emitują sygnał o fazie odwrotnej. Gdy fale się zderzają, dźwięk zostaje zredukowany. Nasi inżynierowie akustycy wyjaśniają, że jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ na system redukcji hałasu składa się wiele czynników, takich jak moc akumulatora, przetwarzanie sygnału i blokowanie hałasu. Sedno sprawy jest jednak jasne, prawda?

Do blokowania hałasu potrzebna jest fizyczna bariera chroniąca przed dźwiękiem. Z kolei redukcja dyskretnie, za kulisami tworzy „barierę z fal dźwiękowych”.

Kiedy najlepiej używać redukujących hałas słuchawek nausznych, a kiedy dousznych? Ta technologia jest idealna w sytuacjach, gdy bardzo zależy nam na słuchaniu muzyki, audiobooków, podcastów, programów i filmów bez rozpraszającego hałasu. Słuchawki z redukcją hałasu stają się częścią codziennego życia. Coraz więcej osób używa ich do pracy, rozmów, w podróży i podczas wymagającego skupienia czasu w domu.

Fale dźwiękowe funkcji redukcji hałasu w słuchawkach Bose Noise Cancelling Headphones 700
Mężczyzna śpiący w zatyczkach Bose Sleepbuds II

MASKOWANIE HAŁASU

Znane również jako maskowanie dźwięku

NAJLEPIEJ SPRAWDZA SIĘ PODCZAS:

Sleep icon

SNU

Relaxation icon

ODPOCZYNKU

Wiemy już, że blokowanie hałasu korzysta z bariery fizycznej, a redukcja z bariery z fal dźwiękowych. Czym więc jest maskowanie hałasu?

Nauka stojąca za maskowaniem hałasu różni się od tej odpowiedzialnej za jego redukcję. Zamiast używać elektroniki do eliminowania zakłócających dźwięków, maskowanie hałasu korzysta z tego, jak mózg faktycznie odbiera dźwięk. Maskowanie polega na równoczesnym wprowadzeniu innego dźwięku w celu zakrycia nim hałasu. Okazuje się to bardzo skuteczne ze względu na sposób, w jaki różne dźwięki łączą się w uchu wewnętrznym. Stały dźwięk na właściwych częstotliwościach może sprawić, że nieregularny, rozpraszający dźwięk jest mniej odczuwalny przez mózg. Z biegiem czasu oba te dźwięki wymykają się naszej świadomości. Dobrym przykładem maskowania hałasu jest urządzenie emitujące biały szum, czyli uspokajający dźwięk przypominający szum statyczny, który sprawia, że hałas zewnętrzny jest mniej zauważalny.

Dlaczego więc maskować hałas zamiast go redukować?

Wszystko zależy od tego, jakiego hałasu chcesz się pozbyć. Mimo że żadna technologia nie może całkowicie wyeliminować hałasu, funkcja redukcji jest najskuteczniejsza w środowiskach, w których występuje dużo stałych dźwięków o niskiej częstotliwości, czyli w samolotach lub autobusach. W przypadku nagłych dźwięków — jak głośne chrapanie w nocy — maskowanie sprawdza się lepiej, czyniąc hałas mniej zauważalnym.

Właśnie dlatego Bose wykorzystuje technologię maskowania hałasu w zatyczkach Sleepbuds™ II, które mają zapewniać lepsze doznania osobom cierpiącym na problemy ze snem. Blokująca hałas konstrukcja zatyczek w połączeniu z kojącymi dźwiękami maskującymi hałas pozwala mózgowi ignorować rozpraszające odgłosy i spać spokojnie. To znacznie lepsze niż umieszczenie urządzenia do emisji szumów w rogu pokoju, ponieważ stały dźwięk trafia prosto do uszu.

Fale dźwiękowe pokazujące skuteczność maskowania hałasu przez dźwięki odtwarzane w zatyczkach Bose Sleepbuds II

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić różnice między blokowaniem hałasu, jego redukcją a maskowaniem. Po opanowaniu odpowiedniej terminologii znalezienie właściwej technologii zależy już tylko tego, jak i gdzie chcesz zarządzać dźwiękami wokół siebie.

Dostępność produktu może się różnić w zależności od kraju.

Jak wybrać najlepsze słuchawki nauszne i douszne z redukcją hałasu
Porady zakupowe: słuchawki z funkcją redukcji hałasu
Etui z ładowarką Bose Sleepbuds II — Bose Sleepbuds II
Zajrzyj za kulisy tworzenia nowej generacji zatyczek Bose Sleepbuds™ II
pl