NOWE PRODUKTY JUŻ TU SĄ! ZAPOZNAJ SIĘ Z NIMI.
Sklepy Koszyk

Jak wybrać najlepszy głośnik soundbar

Zakup głośnika soundbar stanowi łatwy i praktyczny sposób na wzbogacenie systemu rozrywki domowej, zwłaszcza jeszcze obsługuje on technologię Dolby Atmos. Ponieważ wszystkie głośniki znajdują się w jednej obudowie, odchodzi kwestia ich właściwego rozmieszczenia lub zainstalowania w pokoju, a następnie połączenia za pomocą plątaniny przewodów.

Niemniej jednak głośniki soundbar to wciąż stosunkowo nowa technologia, a wybór najlepszego z nich wymaga zastanowienia, zwłaszcza w obliczu tak dużego wyboru. W tym przewodniku wyjaśniono, jak głośniki soundbar mogą wzbogacić posiadany system dźwiękowy, jakie są ich główne funkcje i dlaczego warto rozważyć ich zakup, tak aby po podjęciu decyzji mieć poczucie dobrego wyboru.

Co to jest głośnik soundbar?

Wbudowane głośniki telewizyjne zazwyczaj działają w dwugłośnikowej konfiguracji stereo, z jednym lewym i jednym prawym głośnikiem. Ogólnie rzecz biorąc, odtwarzają one słaby dźwięk — zwłaszcza w przypadku dzisiejszych coraz cieńszych telewizorów — dlatego uzyskanie pejzażu dźwiękowego wysokiej jakości wymaga zastosowania głośników zewnętrznych. Dawniej wiązało się to z zastosowaniem systemu dźwięku przestrzennego, w zależności od liczby głośników często zwanego 5.1 lub 7.1, ale skonfigurowanie całego systemu tego typu mogło wymagać wiele zachodu, a nawet instalacji głośników na suficie.

Głośnik soundbar daje podobne wrażenie dźwięku przestrzennego bez tych wszystkich komplikacji technicznych. Wewnątrz obudowy znajduje się szereg oddzielnych głośników pełniących różne funkcje. Kanał centralny jest zazwyczaj dedykowany dialogom, podczas gdy lewy i prawy głośnik tworzą tło dźwiękowe, np. odtwarzają odgłosy miasta lub dżungli.

Podłączenie głośnika soundbar jest równie proste — wystarczy podłączyć przewód HDMI do telewizora i przewód zasilający do gniazdka ściennego. Dzięki temu głośniki soundbar są szczególnie popularne wśród osób, które chcą unowocześnić swój system dźwiękowy niewielkim nakładem pracy.

Poznaj funkcje głośnika soundbar

Soundbar to coś więcej niż jedynie zestaw głośników do odtwarzania ulubionej muzyki lub ścieżki dźwiękowej programu czy filmu. Poniżej opisano dodatkowe możliwości głośnika soundbar.

Łączność Bluetooth®

Sterowanie głośnikiem soundbar ułatwia technologia Bluetooth, która pozwala połączyć go z telefonem, tabletem lub innym urządzeniem obsługującym tę technologię. Za pomocą aplikacji Bose Music można obsługiwać głośnik soundbar i łączyć go z platformami streamingowymi audio oraz z własną biblioteką cyfrową. Ponadto technologia Bose SimpleSync umożliwia sparowanie go ze zgodnymi słuchawkami firmy Bose w celu uzyskania dźwięku na wyłączność lub połączenie go z innymi przenośnymi głośnikami obsługującymi tę technologię w celu dalszego wzbogacenia pejzażu dźwiękowego. Dowiedz się więcej o technologii SimpleSync oraz o zgodnych słuchawkach i głośnikach.

Asystent głosowy i sterowanie głosem

Połączenie Wi-Fi® głośnika soundbar daje dostęp do usług Amazon Alexa i Asystent Google. Firma Bose posunęła sterowanie głosem o krok dalej, opracowując technologię Voice4Video, która umożliwia sterowanie głosowe telewizorem oraz dekoderami telewizji kablowej i satelitarnej*.

Usługi głosowe (Amazon Alexa, Asystent Google) mogą się różnić i mogą nie być dostępne we wszystkich językach i krajach.

Oprogramowanie do kalibracji akustycznej

Optymalizuje dźwięk z głośnika soundbar pod kątem akustyki pomieszczenia. Głośniki soundbar firmy Bose korzystają z oprogramowania do kalibracji ADAPTiQ, które analizuje właściwości akustyczne pomieszczenia i odpowiednio dostosowuje dźwięk.

Technologia wzbogacania dźwięku Dolby Surround

Niektóre głośniki soundbar dodatkowo „wzbogacają” sygnał, dając jeszcze bardziej wciągające brzmienie. Na przykład głośniki soundbar firmy Bose są wyposażone w technologię przetwarzania przestrzennego TrueSpace, która inteligentnie analizuje i wzbogaca treści, tworząc wciągający efekt wielokanałowy ze źródłami dźwięku rozmieszczonymi daleko po prawej i lewej stronie oraz nad głową.

Dolby Atmos®

Zdecydowanie najciekawszym dodatkiem do głośników soundbar najnowszej generacji — w tym Bose Soundbar 900 i Bose Soundbar 600 — jest Dolby Atmos. Soundbary obsługujące system Dolby Atmos mają głośniki skierowane w bok i w górę. Emitowany przez nie dźwięk odbija się od ścian i sufitu, dając wrażenie, że dochodzi z miejsc, w których nie ma fizycznych głośników i zwiększając w ten sposób poczucie dźwiękowej immersji. W wielu serwisach streamingowych, filmach, grach i albumach różnych wykonawców pejzaż dźwiękowy jest obecnie specjalnie miksowany pod kątem systemu Atmos. Przed zakupem głośnika soundbar w systemie Dolby Atmos warto sprawdzić, czy telewizor ma z tyłu port HDMI eARC, gdyż takie połączenie jest niezbędne do dekompresji sygnału i uzyskania pełnego efektu Dolby Atmos.

Wybierz głośnik soundbar odpowiedniego rozmiaru

Głośniki soundbar są dostępne w różnych wariantach i trzeba dobrać właściwy rozmiar pod kątem dostępnego miejsca. Zbyt małe głośniki mogą dawać zbyt słabe wrażenia słuchowe, natomiast w przypadku zbyt dużych mogą być one zbyt mocne i zniekształcone.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest wybrać głośnik o takiej samej szerokości jak telewizor, a na pewno nie większy. Jeśli chodzi o wysokość, trzeba wziąć pod uwagę ilość miejsca między dolną krawędzią telewizora a górną powierzchnią szafki RTV, aby soundbar nie przesłaniał dolnej części ekranu.

Znajdź najlepsze miejsce do ustawienia głośnika soundbar

Oś głośnika soundbar powinna pokrywać się z osią pionową telewizora. Najlepiej ustawić go mniej więcej na poziomie uszu, tak aby głośniki przednie były skierowane bezpośrednio w stronę słuchacza. Nie należy go ustawiać z boku ani w szafce czy wnęce, aby nie ograniczać rozchodzenia się dźwięku.

Jeśli telewizor zamontowany jest na ścianie, warto zastosować uchwyt ścienny do zamocowania głośnika soundbar. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy go zamontować pod telewizorem mniej więcej na poziomie uszu, zostawiając odpowiednio dużo miejsca, aby głośniki skierowane w bok i w górę działały prawidłowo.

Rozważ zakup głośnika Bose TV Speaker

Głośnik Bose TV Speaker, choć znacznie tańszy i mniejszy niż głośnik soundbar firmy Bose, zapewnia wiele takich samych funkcji. Należą do nich: funkcja Bluetooth, zwiększona moc basów oraz uwydatniony wokal przy włączonym trybie dialogowym ułatwiającym śledzenie akcji na ekranie. Ogromna moc dźwięku jest zasługą dwóch ustawionych pod kątem, pełnozakresowych przetworników umieszczonych pośrodku.

Dźwięk w 3D

Najnowsze głośniki soundbar, zwłaszcza obsługujące system Dolby Atmos, przekształcają pejzaż dźwiękowy z 2D na 3D, dając bardziej wciągające brzmienie w ulubionych programach, filmach, grach i albumach, z zachowaniem łatwości i praktyczności obsługi. Wiedząc, jak działają głośniki soundbar, jaki rozmiar kupić, jakiego połączenia użyć i jakie dodatkowe funkcje są dostępne, łatwiej znajdziesz najlepszy produkt dla siebie.

Dostępność produktu może się różnić w zależności od kraju.

POWIĄZANE PRODUKTY

Powiązane historie

Co to jest Dolby Atmos i dlaczego rewolucjonizuje dźwięk?
Podkręć brzmienie oglądanych wydarzeń sportowych