NOWE PRODUKTY JUŻ TU SĄ! ZAPOZNAJ SIĘ Z NIMI.
Sklepy Koszyk

Dźwięk dopasowany do Ciebie:

Każdy z nas ma niepowtarzalne uszy. Ale sposób odtwarzania dźwięku przez słuchawki nauszne i douszne był zawsze taki sam – aż do teraz. Technologia CustomTune, przełomowa innowacja marki Bose, personalizuje dźwięk i redukcję szumów do potrzeb uszu użytkownika. Rezultat? Najlepsza na świecie redukcja szumów oraz bogatszy, bardziej realistyczny dźwięk.  

Słuchawki douszne Bose QuietComfort II na mokrej ławce na zewnątrz

Naukowiec od rakiet ma pomysł na personalizację

Przez dziesięciolecia słuchawki douszne i nauszne w całej branży audio projektowane były z myślą o zapewnianiu akceptowalnej jakości dźwięku dla wszystkich użytkowników. 

To uniwersalne podejście nie zawsze gwarantowało najlepsze efekty. Dlaczego? Ponieważ każde ucho jest inne – i te różnice mają wpływ na dźwięk, który słyszymy, oraz na redukcję szumów. 

„Kanały słuchowe każdej osoby są niepowtarzalne, przez co zachowują się inaczej pod względem akustycznym” – mówi dr John Rule, inżynier aeronautyki i starszy inżynier systemów w Bose. „Budując słuchawki pasujące do wszystkich uszu, ograniczaliśmy jakość dźwięku”.  

Rule miał pomysł. Co, jeśli marka Bose mogłaby poprawić jakość dźwięku słuchawek dousznych i nausznych, dostosowując dźwięk i redukcję szumów do uszu każdego użytkownika? Powiedział szefowi, że ma pomysł na personalizację, i poprosił o czas i przestrzeń do pracy nad tym problemem. 

Sześć miesięcy później Rule zrealizował wizję spersonalizowanej redukcji szumów. Inni inżynierowie wykorzystali jego główną ideę, aby opracować sposób oferowania spersonalizowanego dźwięku. Innowacje te łącznie złożyły się na technologię kalibracji dźwięku CustomTune, która została wprowadzona w naszych słuchawkach dousznych Bose QuietComfort II z redukcją szumów.

Słuchawki douszne Bose QuietComfort II i etui do ładowania na stole

W jaki sposób technologia CustomTune kształtuje dźwięk, dostosowując go do użytkownika?

Gdy włożysz słuchawki douszne QuietComfort II do uszu po raz pierwszy, emitują dźwięk powitalny – charakterystyczne uderzenie. Dźwięk ten przechodzi przez kanały słuchowe i odbija się, wracając do słuchawek dousznych, gdzie jest odbierany przez mikrofony. To tutaj ma miejsce magia CustomTune. 

Technologia ta wykorzystuje złożone algorytmy i obliczenia matematyczne, aby uzyskać obraz tego, w jaki sposób dźwięk zmienia się w zależności od rozmiaru, kształtu i głębokości uszu. Budowa uszu może na przykład wzmacniać pewne tony, tłumiąc inne. CustomTune neutralizuje zmiany dźwięku powodowane przez uszy. Dzięki temu dźwięk jest maksymalnie zbliżony do oryginalnego nagrania.  

Podobnie jak dźwięk, hałas z otoczenia – oraz fale dźwiękowe redukujące szumy, których słuchawki douszne używają do ich tłumienia – ulegają zmianie podczas przechodzenia przez kanały słuchowe. CustomTune mierzy zmiany spowodowane kształtem uszu, a następnie je kompensuje. Zapewnia to większą ciszę. Jest też w stanie wytłumić najtrudniejsze do wyciszenia dźwięki, takie jak ludzki głos.  

Kobieta w słuchawkach dousznych Bose QuietComfort II

W jaki sposób CustomTune poprawia wrażenia muzyczne?

Gdy Rule i inni inżynierowie Bose przeprowadzili ocenę zdolności blokowania szumów technologii CustomTune, byli zachwyceni. Słuchawki douszne QuietComfort II blokowały dźwięki otoczenia lepiej niż jakiekolwiek inne słuchawki douszne z redukcją szumów lub słuchawki wokółuszne na rynku. 

„Dlaczego to ma znaczenie? Bez silnej redukcji szumów trzeba zwiększyć głośność tak bardzo, że słuchanie staje się niekomfortowe” – wyjaśnia Rule. „Słuchawki douszne QuietComfort II eliminują prawie wszystkie dźwięki z otoczenia, umożliwiając odtwarzanie muzyki w przyjemnej ciszy”. 

Jak spersonalizowany dźwięk wpływa na brzmienie Twojej muzyki? Większość artystów tworzy muzykę przy użyciu wyrafinowanego systemu audio w studiu dźwiękowym. Gdy muzyka jest odtwarzana w uszach przez słuchawki douszne lub nauszne, budowa kanału słuchowego zmienia brzmienie muzyki względem oryginalnego nagrania. Niektóre częstotliwości są podkreślane, podczas gdy inne są osłabiane.   

„Oznacza to, że muzyka nie brzmi tak, jak została zmiksowana i przetworzona w studiu” – mówi Rule. „CustomTune usuwa zniekształcenia dźwięku powodowane przez uszy, zapewniając, że muzyka brzmi tak, jak zamierzył artysta”.

Kobieta   słuchawkach dousznych Bose QuietComfort II w plenerze

Spuścizna innowacji Bose

Zastanawiając się nad odkryciem CustomTune, Rule zwraca uwagę, że nowe idee rzadko pojawiają się znikąd. Innowacje powstają, gdy osoby lub zespoły wykorzystują swoją wiedzę w jednej dziedzinie, aby rozwiązać problem w innej. Wynalezienie spersonalizowanego dźwięku wymagało wiedzy naukowca od rakiet.  

„Pracowałem w wielu różnych dziedzinach badawczych, od akustyki i ogniw paliwowych po technologię obronną i lasery dużej mocy” – mówi Rule. „Moment olśnienia w przypadku CustomTune nadszedł, gdy zastosowałem technikę matematyczną z mojego doświadczenia w aeronautyce do tego problemu akustycznego”.  

Czy coś w Bose przyczyniło się do tego odkrycia? Rule twierdzi, że kultura innowacji w marce Bose pozwoliła mu poświęcić kilka miesięcy pracy na projekt, który nie gwarantował sukcesu. 

„Amar Bose, założyciel firmy, uważał, że firma powinna zawsze mieć zespół inteligentnych ludzi prowadzących badania niezwiązane z rozwojem produktu. Co jest ich celem? Aby odkryć to, co jeszcze lepsze. Później możemy wymyślić, jak zamienić nowe odkrycia w świetne produkty. W firmie Bose, jeśli masz świetny pomysł, jesteś zachęcany do pracy nad nim – i właśnie to zrobiłem”. 

Dostępność produktu może się różnić w zależności od kraju.

POWIĄZANE PRODUKTY

  Wybrano maksymalną liczbę (4) produktów do porównania.   Osiągnięto maksymalną liczbę 4 produktów   Można porównywać tylko podobne do siebie produkty.   Porównuj tylko podobne do siebie produkty.
(0)
Wybierz od 2 do 4 produktów do porównania

Powiązane artykuły

Pięć sposobów, na które słuchawki douszne QuietComfort® II wprowadzają nową jakość
Sposób sterowania bezprzewodowymi słuchawkami dousznymi Bose: przesuń palcem, dotknij i naciśnij