90-dniowy okres próbny bez ryzyka, 2-letnia gwarancja i bezpłatna dostawa standardowa dla zamówień powyżej 200 PLN

Jak słuchawki z funkcją redukcji hałasu uprzyjemniają podróż samolotem

Latanie często przyprawia o ból głowy, ale słuchawki z funkcją redukcji hałasu mogą być na to prostym lekarstwem.

Gdziekolwiek się wybierasz, możesz liczyć na to, że samolotem dotrzesz tam szybko, ale nie koniecznie w ciszy.

Dr Amar Bose zdał sobie z tego sprawę w 1978 r. na pokładzie samolotu lecącego z Zurychu do Bostonu. Od 1963 r. linie lotnicze zapewniały pasażerom pokładową rozrywkę dźwiękową za pomocą słuchawek pneumatycznych — zestawów w kształcie rurek, które wyglądały jak stetoskopy. Jednak pod koniec lat 70. miejsce słuchawek pneumatycznych zaczęły zajmować słuchawki elektroniczne. Kiedy dr Bose pierwszy raz założył parę takich słuchawek podczas lotu do Bostonu, był jednocześnie podekscytowany i rozczarowany. Słuchawki elektroniczne zapewniały lepszy dźwięk, ale wnętrze samolotu było zbyt głośne, by udało się go usłyszeć.

Bose wpadł na genialny pomysł. Opierając się na zasadach fizyki zaprojektował słuchawkę z mikrofonem, który wykrywa dźwięki otoczenia, oraz elektroniką, która produkuje przeciwne fale dźwiękowe służące do wyciszania hałasu, zanim dotrze on do receptorów słuchu odbiorcy. Tak właśnie powstały słuchawki z funkcją aktywnej redukcji hałasu.

Minęło ponad 40 lat, a hałas w samolotach wciąż jest problemem. W 2018 r. internetowa agencja turystyczna Agoda zapytała ponad 10 000 pasażerów z całego świata, jakie są, ich zdaniem, największe niedogodności podczas podróży. Okazało się, że największym problemem są hałaśliwi pasażerowie.

Na szczęście dziś podróżni mają coś, co w 1978 r. było tylko marzeniem — arsenał najlepszych słuchawek z funkcją redukcji hałasu. Choć nie rozwiązują one problemu przepełnionych schowków nad głowami lub niewychowanych osób kopiących w siedzenia, to doskonale sprawdzają się w przypadku czterech irytujących problemów związanych z podróżą samolotem:

Problem: warkoczące silniki, które zagłuszają rozrywkę na pokładzie samolotu

Jednym z dźwięków, który zainspirował dr Bose’a do stworzenia słuchawek z funkcją redukcji hałasu, był nieustający harmider wypełniający wnętrze kabiny samolotu. Połączenie warkotu silnika, świstu wiatru i dźwięku klimatyzacji powoduje, że uszy pasażerów wypełnione są łagodnym, ale nieustannym strumieniem białego szumu, który utrudnia korzystanie z pokładowej rozrywki, takiej jak telewizja i filmy. Słuchawki z funkcją redukcji hałasu całkowicie redukują hałas otoczenia, a jednocześnie zapewniają doskonałą jakość dźwięku w porównaniu ze słuchawkami pokładowymi, jakie zapewnia większość linii lotniczych. Na przykład słuchawki QuietComfort 20 Acoustic Noise Cancelling są wyposażone w technologię aktywnego korektora, która gwarantuje czysty dźwięk. Natomiast słuchawki Bose Noise Cancelling Headphones 700 i słuchawki bezprzewodowe QuietComfort 35 II korzystają z kompensacji zoptymalizowanej pod względem głośności, by osiągnąć ten sam efekt. Połączenie doskonałego dźwięku i aktywnej redukcji hałasu oznacza, że możesz wyraźniej słyszeć muzykę, filmy, albo, jeśli masz takie życzenie, nie słyszeć zupełnie nic.

 

Jednak najgorsze w hałasie wewnątrz samolotu jest to, że nigdy się nie kończy. Niezależnie od tego, czy Twój lot trwa jedna czy piętnaście godzin, „buczenie” nie ustępuje nawet na chwilę. Właśnie dlatego najlepsze słuchawki z funkcją redukcji hałasu dla pasażerów samolotów muszą mieć pojemne akumulatory. Słuchawki QuietComfort 20 Acoustic Noise Cancelling zapewniają do 16 godzin słuchania na jednym naładowaniu akumulatora. Słuchawki bezprzewodowe QuietComfort 35 II i Bose Noise Cancelling Headphones 700 wytrzymają do 20 godzin, co wystarcza nawet na najdłuższe loty międzynarodowe.

Problem: gadatliwi pasażerowie na sąsiednich miejscach

Miejsce w samolocie to loteria: czy będziesz siedzieć obok spokojnej osoby czy kogoś, kto ma dużo do powiedzenia? Słuchawki z funkcją redukcji hałasu mogą dać tej osobie do zrozumienia, że nie masz ochoty na rozmowę, bo przyszła pora na drzemkę. A jeśli Twój gadatliwy sąsiad zechce porozmawiać z osobą siedzącą po drugiej stronie? Twoje słuchawki nie będą jedynie oznaką, że chcesz się zrelaksować, tylko pozwolą Ci wyciszyć rozmowę wedle własnych upodobań.

Są jednak dźwięki, których nie powinniśmy wyciszać. Jeśli na przykład mówi pilot lub pracownik obsługi lotu, należy słuchać ze szczególną uwagą. Jest to bardzo łatwe dzięki słuchawkom Bose Noise Cancelling Headphones 700. Tryb konwersacyjny — jeden z 11 poziomów redukcji hałasu słuchawek — umożliwia wstrzymanie funkcji tłumienia dźwięku z otoczenia w dowolnym momencie. Podobnie słuchawki QuietComfort 20 Acoustic Noise Cancelling mają tryb „Aware”, który można włączyć jednym naciśnięciem przycisku i usłyszeć, co dzieje się dookoła.

Problem: strach przed lataniem

Wiele osób obawia się latania. Według Anxiety and Depression Association of America nawet 20% ludzi tak bardzo boi się latania, że rezygnują z wakacyjnych podróży lub nie przyjmują ofert pracy, które mogą wymagać latania. Jeśli odczuwasz strach przed lataniem, słuchawki z funkcją redukcji hałasu mogą Ci pomóc. Dzięki badaniu przeprowadzonym w 2013 r. naukowcy odkryli, że słuchanie muzyki klasycznej i dźwięków natury może zmniejszyć stres lub złagodzić reakcję organizmu na jego działanie. W badaniu z 2017 r. brytyjscy neurobiolodzy stwierdzili, że muzyka może zmniejszać lęk nawet o 65%. Naukowcy zidentyfikowali 10 piosenek, które, ich zdaniem, najkorzystniej wpływają na skołatane nerwy. Możesz zapoznać się z tą darmową listą odtwarzania utworzoną przez Melanie Curtin, redaktorkę portalu Inc.com, za pomocą usługi Spotify®.

Muzyka i natura nie są jedynymi rozwiązaniami. Dzięki łączności Bluetooth® możesz również korzystać ze słuchawek z funkcją redukcji hałasu firmy Bose, aby słuchać aplikacji mobilnych, takich jak Headspace, które prowadzą Cię przez ćwiczenia oddechowe, a nawet sesje medytacji.

Problem: Kłopoty ze snem

Dla wielu osób spokojny sen podczas lotu jest nieosiągalny. Poduszki na szyję i opaski na oczy mogą pomóc, ale nie uciszą dziecka płaczącego kilka rzędów dalej, pracownika obsługi lotu przyjmującego zamówienia lub chrapiącego pasażera siedzącego tuż obok Ciebie. Za to słuchawki z funkcją redukcja hałasu świetnie się do tego nadają.

Nie chodzi jednak tylko o to, które dźwięki są wyciszane. Chodzi także o to, jakie dźwięki je zastępują. Dzięki aplikacji Bose Music uzyskujesz łatwy dostęp do muzyki, która pomoże Ci zmrużyć oczy. Możesz na przykład skorzystać z dostępnej w samolocie sieci Wi-Fi, aby w swej ulubionej usłudze muzycznej włączyć stację radiową z kojącymi utworami. Połączenie Wi-Fi umożliwi Ci także utworzenie prywatnej listy odtwarzania ze spokojnymi melodiami.

Komfort również jest kluczowy. Słuchawki QuietComfort 20 Acoustic Noise Cancelling są wyposażone w zaawansowaną technologię wkładek dousznych, która zapewnia wygodę podczas drzemki.

Niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz spędzić swój czas w powietrzu — uciąć sobie drzemkę, obejrzeć film czy po prostu samotnie zrelaksować się dźwiękiem — słuchawki z funkcją redukcji hałasu pomogą Ci to osiągnąć.

Dostępność produktu może się różnić w zależności od kraju.