Udostępnij:
Gdziekolwiek się wybierasz, możesz liczyć na to, że samolotem dotrzesz tam szybko, ale nie koniecznie w ciszy.
Dr Amar Bose zdał sobie z tego sprawę w 1978 r. na pokładzie samolotu lecącego z Zurychu do Bostonu. Od 1963 r. linie lotnicze zapewniały pasażerom pokładową rozrywkę dźwiękową za pomocą słuchawek pneumatycznych — zestawów w kształcie rurek, które wyglądały jak stetoskopy. Jednak pod koniec lat 70. miejsce słuchawek pneumatycznych zaczęły zajmować słuchawki elektroniczne. Kiedy dr Bose pierwszy raz założył parę takich słuchawek podczas lotu do Bostonu, był jednocześnie podekscytowany i rozczarowany. Słuchawki elektroniczne zapewniały lepszy dźwięk, ale wnętrze samolotu było zbyt głośne, by udało się go usłyszeć.
Dr Bose wpadł na genialny pomysł. Opierając się na podstawowych zasadach fizyki, zaprojektował słuchawkę z mikrofonem, który wykrywa dźwięki otoczenia, oraz elektroniką, która produkuje fale dźwiękowe o fazie odwrotnej służące do wyciszania hałasu, zanim dotrze on do receptorów słuchu odbiorcy. Tak narodziły się pierwsze słuchawki z funkcją redukcji szumów.
Obecnie słuchawki redukujące szumy w podróży są dostępne w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Mimo że nie powstrzymają siedzącego z tyłu łobuziaka kopiącego w siedzenie ani nie pozbędą się zapachu rybnego burrito, to doskonale poradzą sobie z rozwiązaniem czterech najczęstszych problemów towarzyszących pasażerom samolotów.
Jednym z dźwięków, który zainspirował dra Bose’a do stworzenia słuchawek z funkcją redukcji szumów, był nieustający harmider wypełniający wnętrze kabiny samolotu. Połączenie warkotu silnika, świstu wiatru i dźwięku klimatyzacji powoduje, że uszy pasażerów wypełnione są łagodnym, ale nieustannym strumieniem białego szumu, który utrudnia korzystanie z pokładowej rozrywki, takiej jak telewizja i filmy. To prawdopodobnie dlatego słuchawki z redukcją szumów są równie popularne wśród pasażerów samolotów co laptopy czy kubki z kawą. Model Headphones 700 i bezprzewodowe słuchawki QuietComfort® 35 II są znane z tego, że nie tylko wyciszają kabinowe hałasy, ale także odtwarzają najwyższej jakości dźwięk. Oba urządzenia mają w zestawie przewód AUX, którym podłączymy je do samolotowego systemu rozrywki. Nieważne, czy słuchasz muzyki, podcastu, czy oglądasz telewizję, dochodzący do Twoich uszu dźwięk będzie zachwycać wyrazistością i barwą. Co więcej, aby usłyszeć odtwarzane treści, wcale nie musisz podkręcać głośności na cały regulator. Jeśli sąsiad z fotela obok nieustannie próbuje zagarnąć dla siebie cenne milimetry Twojej prywatnej przestrzeni, możesz przynajmniej uciec do swojej oazy dźwięku. Jednak ostrzegamy: po zdjęciu słuchawek jazgot może sprowadzić Cię szybko na ziemię.
Z kolei jeśli zaintrygowała Cię ciesząca się ogromną popularnością konstrukcja w pełni bezprzewodowych słuchawek in-ear (TWIE), model słuchawek dousznych Bose QuietComfort® to wybór dla Ciebie. Te kompaktowe słuchawki odtwarzają bogaty i wciągający dźwięk oraz zapewniają równie efektywną redukcję szumów co tradycyjne słuchawki over-ear. Jeśli tylko Twój lot nie trwa dłużej niż 6 godzin, ich brzmienie będzie towarzyszyć Ci od startu aż do samego lądowania — bez potrzeby uzupełniania energii w trakcie. Na dłuższe loty warto zabrać etui do ładowania. 15-minutowe ładowanie wystarczy na dodatkowe 2 godziny słuchania. Warto dodać, że obecnie samoloty nie są wyposażone w systemy rozrywki obsługujące łączność Bluetooth®, dlatego nie są kompatybilne z żadnymi dostępnymi na rynku w pełni bezprzewodowymi słuchawkami dousznymi. Z tego względu warto pamiętać o pobraniu ulubionego filmu lub serialu na urządzenie mobilne, aby móc oglądać go na pokładzie samolotu.
Osobom, które upodobały sobie słuchawki douszne z redukcją szumów i mimo wszystko chciałyby skorzystać z pokładowej filmoteki, zdecydowanie polecamy model QuietComfort® 20 Acoustic Noise Cancelling. Dzięki temu, że te słuchawki są przewodowe, można podłączyć je do gniazda słuchawkowego w samolocie. Ich funkcja redukcji szumów jest zasilana przez akumulator i może działać do 16 godzin na jednym ładowaniu. Choć po wyczerpaniu energii redukcja szumów przestanie działać, to dźwięk nie ucichnie, ponieważ jest przesyłany przewodowo.
Agencja turystyczna Agoda zapytała ponad 10 000 pasażerów z całego świata, jakie są, ich zdaniem, największe niedogodności podczas podróży. Największym problemem okazali się hałaśliwi pasażerowie.
Nie wiesz, kto będzie siedział obok Ciebie, dlatego zawsze dobrze jest mieć pod ręką słuchawki z funkcją redukcji hałasu. Zakładając je, dajesz osobie z sąsiedniego miejsca wyraźnie do zrozumienia, że nie masz ochoty na pogawędkę. Jeżeli to z kolei sprawi, że Twój sąsiad rozpocznie głośną rozmowę z osobą siedzącą po drugiej stronie, nie będzie to miało dla Ciebie żadnego znaczenia, bo w słuchawkach usłyszysz tylko muzykę, film lub podcast.
Są jednak głosy, których nie powinniśmy wyciszać. Jeśli na przykład mówi pilot lub pracownik obsługi lotu, należy słuchać ze szczególną uwagą. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się możliwość zmiany poziomu redukcji hałasu. W modelach słuchawek Bose Noise Cancelling 700 i słuchawek dousznych Bose QuietComfort® dostępnych jest 11 poziomów redukcji szumów, a w tym Tryb konwersacyjny, który umożliwia całkowite wyłączenie redukcji hałasu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podobnie słuchawki QuietComfort® 20 Acoustic Noise Cancelling mają tryb Aware, który można włączyć jednym naciśnięciem przycisku i usłyszeć, co dzieje się dookoła.
Czujesz się nieswojo na pokładzie samolotu? Ten problem dotyka wielu ludzi. Według organizacji Anxiety and Depression Association of America 20 procent amerykanów tak boi się latania, że rezygnują oni z tego powodu z wakacji lub pracy wymagającej podróżowania. Jeżeli także zmagasz się z takim lękiem, rozważ zabranie ze sobą słuchawek z redukcją szumów. Dzięki nim stworzysz podczas lotu własny kawałek cichej przestrzeni, a muzyka zachwyci Cię realistycznym brzmieniem. Te dwa aspekty słuchawek z redukcją hałasu czynią je idealnymi narzędziami do radzenia sobie ze stresem. Według tego artykułu z 2019 roku muzyka może „uspokajać bicie serca” i w rezultacie zmniejszać szybkość oddechu oraz poziom stresu. Co więcej, podczas badania w 2017 roku brytyjscy neurobiolodzy odkryli, że określony rodzaj muzyki może zmniejszać lęk nawet o 65%. Naukowcy zidentyfikowali 10 piosenek, które najkorzystniej wpływają na skołatane nerwy. Możesz zapoznać się z tą darmową listą odtwarzania utworzoną przez Melanie Curtin, redaktorkę portalu Inc.com, w usłudze Spotify®.
Muzyka i natura nie są jedynymi rozwiązaniami. Dzięki łączności Bluetooth możesz również korzystać ze słuchawek i słuchawek dousznych z funkcją redukcji szumów firmy Bose, aby słuchać dźwięków z aplikacji mobilnych, takich jak Headspace, które prowadzą Cię przez ćwiczenia oddechowe, a nawet sesje medytacji.
W samolocie Twoją uwagę rozpraszają otaczający Cię pasażerowie. Ogłoszenia pilota. Stewardessa z napojami. Bezustanny szelest otwieranych opakowań z preclami. Klikanie zapinanych pasów. Facet, który ciągle szuka czegoś w schowku nad głową. Dźwięk opuszczanej i podnoszonej zasłonki okna. Bezustanny harmider. Możesz owinąć się kocem lub zakryć oczy maską do spania, ale jeśli poważnie myślisz o utrzymaniu swojej oazy błogiego spokoju, to nic nie zastąpi w tym zadaniu słuchawek z funkcją redukcji szumów.
Nie chodzi jednak tylko o to, które dźwięki są wyciszane. Chodzi też o to, co dociera do Twoich uszu. Aplikacja Bose Music ułatwia sterowanie muzyką. Możesz podłączyć się do samolotowej sieci Wi-Fi® i w swojej ulubionej usłudze muzycznej włączyć stację radiową z kojącymi utworami lub wybrać odprężającą listę odtwarzania z osobistej biblioteki muzycznej.
Komfort również jest kluczowy. Modele QuietComfort® 20 Acoustic Noise Cancelling i QuietComfort® Earbuds są wyposażone w zaawansowane końcówki, które pewnie utrzymują urządzenie w uszach, ale nie uwierają. Nieważne, jak długo trwa lot — możesz nosić je przez cały czas bez cienia dyskomfortu.
Z kolei jeśli zależy Ci tylko na zamaskowaniu hałasu panującego w kabinie, aby móc spokojnie przespać cały lot, być może dobrym rozwiązaniem będą zatyczki Bose Sleepbuds™ II. W przeciwieństwie do innych produktów opisanych na tej stronie zatyczki te nie odtwarzają przesyłanych strumieniowo utworów, filmów ani podcastów. Są to malutkie słuchawki, które odtwarzają tylko relaksujące i utulające do snu dźwięki.
Czy słuchawki Bose sprawdzają się w podróży?
Tak. Słuchawki Bose są idealne w podróży, ponieważ mogą blokować niechciany hałas i zapewniać przyjemniejsze doznania dźwiękowe.
Czym są słuchawki podróżne?
Słuchawki podróżne to słuchawki zaprojektowane tak, aby były przenośne i łatwe w użyciu podczas podróży, niezależnie od tego, czy podróżujesz samolotem, pociągiem czy samochodem.
Jakie cechy powinny mieć słuchawki podróżne?
Wybierając słuchawki podróżne, zwróć uwagę na takie cechy, jak redukcja szumów, komfort, trwałość, żywotność baterii i przenośność.
Czym jest technologia redukcji szumów w słuchawkach podróżnych?
Technologia redukcji szumów w słuchawkach podróżnych została zaprojektowana tak, aby blokować hałas z zewnątrz, ułatwiając słuchanie muzyki lub oglądanie filmów w hałaśliwym otoczeniu.
Czy istnieją słuchawki podróżne z wbudowanym mikrofonem do rozmów telefonicznych?
Tak. Nasze słuchawki mają wbudowane mikrofony, które umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych podczas podróży bez użycia rąk.
Czy słuchawki podróżne można ładować w podróży?
Tak. Wiele słuchawek podróżnych ma w zestawie etui do ładowania, które umożliwia ładowanie słuchawek w dowolnym miejscu, dzięki czemu idealnie sprawdzają się podczas długich podróży.